Strona główna :: Aktualności
Krakowskie Dni Przepuklinowe 2017

Sekcja Chirurgii Przepuklin Towarzystwa Chirurgów Polskich, I Katedra Chirurgii Ogólnej i Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Stowarzyszenie Lekarzy Prywatnie Praktykujących organizują w dniach 1-3 grudnia 2017 roku (pt-nd), w Hotelu Belvedere w Zakopanem, „Krakowskie Dni Przepuklinowe 2017”.

Szczegółowy program oraz informacje dotyczące ww. wydarzenia znajdują się na stronie internetowej www.herniakrakow.pl

Protest Rezydentów

STANOWISKO
ZARZĄDU GŁÓWNEGO TOWARZYSTWA CHIRURGÓW POLSKICH z dnia 13 października 2017r.

Prezes oraz Zarząd Główny Towarzystwa Chirurgów Polskich w Warszawie w pełni popiera postulaty Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ogłoszone w związku z akcją protestacyjną.

W opinii Zarządu Głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich należy niezwłocznie podjąć działania mające na celu zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Zarząd Główny Towarzystwa Chirurgów Polskich kilkukrotnie zwracał się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o podjęcie stosownych działań mających na celu zwiększenie liczby młodych lekarzy. Starzejąca się kadra chirurgów i jednoczesny spadek liczby rezydentów z Chirurgii Ogólnej będzie skutkował w najbliższym czasie zagrożeniem bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa w Polsce.

Towarzystwo Chirurgów Polskich ubolewa nad faktem, że młodzi lekarze w związku z brakiem konstruktywnej rozmowy z Ministrem Zdrowia oraz Premier Beatą Szydło zostali zmuszeni do wznowienia akcji protestacyjnej.

Celem strajkujących rezydentów jest przede wszystkim poprawa jakości leczenia chirurgicznego i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a także poprawa warunków pracy zarówno rezydentów, jak i lekarzy specjalistów w zakresie chirurgii ogólnej. Drastycznie spadająca liczba absolwentów Wydziałów Lekarskich, którzy decydują się na szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie chirurgii ogólnej przy jednoczesnym braku reakcji ze strony Ministerstwa Zdrowia może doprowadzić do całkowitej zapaści w już i tak uznanej jako priorytetowa specjalności chirurgii ogólnej.

Szkolenia 2017

Ruszają zapisy na kolejnych 6 kursów w ramach współpracy TChP z
Akademią Aesculap.

Chirurdzy rezydenci, w trakcie specjalizacji nie ponoszą opłaty za
kurs. Koszt kursu pokrywa TChP. Jedyny koszt po stronie uczestnika to
koszt zakwaterowania i dojazdu do miejsca szkolenia.

Ilość miejsc na każde szkolenie jest ograniczona do 10-12 osób ze
względu na praktyczny aspekt szkoleń. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Za udział w szkoleniach przyznawane są punkty edukacyjne.

W 2017 roku planowane są następujące kursy:

1. Operacje wideoskopowe i klasyczne w chirurgii endokrynologicznej:
16-17 luty, Warszawa
2. Step by step: pankreatoduodenektomia: 9-10 marzec, Katowice
3. Podstawy chirurgii laparoskopowej: 24-25 marzec, Nowy Tomyśl
4. Przepukliny brzuszne - współczesne metody leczenia: 10-11
kwiecień, Kraków
5. Operacje małoinwazyjne i klasyczne w chirurgii tarczycy i
przytarczyc: 24-25 kwiecień, Kraków
6. Chirurgia żołądka i dwunastnicy: 17-18 listopad, Nowy Tomyśl

Programy szkoleń są dostępne w zakładce Wydarzenia/Szkolenia,
warsztaty na www.tchp.pl [1]

Jedna osoba może zapisać się na jeden kurs. Na kolejny tylko w
przypadku wolnych miejsc. Pierwszeństwo mają osoby, które nie
korzystały do tej pory z kursów.

Wniosek i podpisany regulamin oraz CV należy wysłać do biura Zarządu

Mirka Misiewicz
Biuro Towarzystwa Chirurgów Polskich